Biyografi

Köyün en az 600 yıllık bir mazisi vardır. Köy şimdiki Garipçe ismini buraya yerleşen ilk göçebe olan Garip isimli bir kişiden almıştır. İlk ismi Garip tir.Günümüze kadar Garipçik Garipçe olarak gelmiştir. Köy mütevazı hayatıyla lüks kesime hitap etmese de yazın serin kışın ise karasal iklime nazaran sıcak oluşu nedeniyle emekli olanların ve koy hayatını yasamak isteyenlerin cazibe merkezidir.Köyde... sosyalleşebilen tek ortam köy kahvesidir.Köy bayramlarda aşırı kalabalık olduğundan insanların ekonomik faaliyetlerden ötürü Antalya işline göç ettiği öngörülebilir.Bu da köy nüfusunun azlığını açıklayıcı bir etkendir.

Ayrıca Tarihte Köyümüzün adı KOMABE olarak geçmektedir.

Etiler Zamanında Pisitya Cumhuriyeti Devrinde :

Korkuteli Antalya’nın kuzey batısında ve Antalya’ya 60 Km.uzaklıkta bulunmaktadır.Evliya Çelebi’nin Istanoz hakkında yazdığı bilgiye göre burada İsinda adında bir kasaba vardı.İsinda Kasabası Pisidyalılar zamanında kurulmuştur.Alaaddin Kışla Mahallesinde İsinda kasabası Pisidyalılara ait şehir kalıntılarına rastlanmaktadır.Pisidya Cumhuriyeti Eti İmparatorluğuna bağlı,içişlerinde bağımsız bir devlet idi.Pamifilya Karyalıkya gibi diğer küçük devletlerle komşu bulunuyordu.Pisidya’ nın çevresinde bulunan diğer küçük devletlerden bazıları şunlardır.

KOMABE (Garipçe),KRATOPOLİS (Kızılkaya),LEGOST (Büyükköy Yakası),POGLA (Çomaklı),SERGÜCİA (Bayat),TİMPRİANDA (İmrahor),VEBRE (Bozova),TERMESUS (Güllükdağı) gibi .

 

Antalya iline 78 km, Korkuteli ilçesine 31 km uzaklıktadır. Bucak'a 30 Km.Üç tarafı hilal şeklinde dağlarla çevrilidir.Batısında Hacı bekar,ürkütlü köyü,doğusunda yakaköy,güneyinde Bozova nahiyesi,kuzeyinde Yuva köyleri vardır.Çevresindeki tepelere Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır.Düz bir arazi üzerine yerleşimi vardır.

 

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. göller bölgesi iklimi yaşanır. sürekli rüzgarlıdır yayla havası vardır.    

 

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tarım olarak: başta elmacılık ön plandadır. armut , üzüm, kiraz,erik,şeftali, yetişmektedir. hayvancılıkta: büyükbaş ve küçük baş hayvancılık yapılır.

 

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2015 Yusuf ÖZKAN (Devam Ediyor)

2014 Akif BALCI

2011 Akif BALCI

2009 Akif BALCI

2004 - Akif BALCI

1999 - Şükrü YILDIRIM

1994 - Akif BALCI

1989 - Ali ÖZTÜRK

Daha öncesi Muhammet İNCİ

 

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ama uzun zamandır atama yapılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan Yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.